ifestylové focení rodin a dětí při pouštění draka

Lifestylové focení rodin a naše zbytečné předsudky

Z mně neznámého důvodu dochází k mylné interpretaci lifestylového focení rodin a dětí. Potkala jsme se totiž s tím, že je prezentované výlučně jako focení doma. Proto znova píši, abych svou troškou úsilí přispěla ke správnému chápání mé oblíbené fotografické disciplíny.

Ano, lifestylové focení rodin a dětí může probíhat i doma. Hlavně malá miminka tiše ocení, když naši fotografickou seanci uskutečníme v teplém rodinném prostředí. Avšak focení lifestyle rozhodně neklade hranice kolem vašeho domova a my se můžeme vydat i do ulic nebo přírody, vstříc dobrodružství, které pro vás nebude ničím neobvyklým, leč právě naopak. No a přitom to všechno zdokumentujeme – autenticky, přítomně a s přidanou hodnotou.

Také se často setkávám – možná právě z důvodu špatného pochopení – s předsudky k focení doma. Jako kdyby bylo lifestylové rodinné focení doma vyhrazené jenom pro ty, kteří mají supermoderní bydlení. Dobrý fotograf dokáže nalézt v každém bytečku zajímavá místa a pokud dobře ovládá kompozici a svůj foťák, budete velice příjemně překvapeni.

Zkuste si představit, jak originální můžou být například fotografie, které bychom pořídili na návštěvě u babičky, v jejím bytě plném starožitností a nábytku prosáklého dobou i duchem. Nebo u vás na chalupě, staré a volající po rekonstrukci, leč harmonicky zasazené do jednoduché přírody, se stromem či stromy na dvoře, ke kterým máte vztah tak blízký, že nad tím vlastně ani nepřemýšlíte.

A co se týče vašich domovů, mohou to být i detaily, které bychom nejraději ukryli, co mají potenciál udělat fotku báječně originální, sebevědomě upřímnou nebo humorně pojatou, nebojící si udělat legraci ze samého sebe.

Fotografie vnímají krásu trochu jiným způsobem, než o ní přemýšlíme my. Jo, můžete chtít i fotografie, které vás představí v bezchybném prostředí ateliéru, s dokonalým nasvícením, aranžmá i retuší. Nic proti tomu :). To je také kumšt.

Nevím jak vy, ale já tíhnu spíš k fotografiím, kterých krása tkví v kompozici, smysluplnosti, myšlence, příběhu, autentických situacích, emocích a hloubce.

No a to pro mně do puntíku zosobňuje správně pojaté lifestylové focení rodin. Jediné, s čím jsem se doposud nesmířila, je jeho kategorický název „lifestyle“. Kdo by v něm totiž hledal příběh našich prostých životů, spíš nás napadne správný životní styl, zdravé jídlo, duševní hygiena a podobně.

Nezpochybnitelným faktem v lifestylovém focení rodin a to na všech frontech zůstává skutečnost, že nejdůležitějším subjektem focení jste vy, vaše vztahy, vaše emoce, city. K vám má totiž ve výsledku směřovat veškerá pozornost publika.

No a rada na závěr je: „Nesuďme dle obalu, ale vyzkoušejme jeho obsah  :)).“

Podívejte se na příklad velice spontánního lifestylového focení rodiny při pouštění draka, nebo naše další lifestyle příspěvky a pokud máte nápad a chuť na fotografické dobrodružství, budu nadšena, když se mi ozvěte.

 

Kristína Košíková

Fotograf rodin a dětíFollow by Email
Facebook
Facebook
Instagram