lifestyle fotografie - foto blog

Lifestyle fotografie ve focení rodin a dětí

Co je lifestyle fotografie

Pojem lifestyle fotografie zní poněkud „imidžově“, ale věřte-nevěřte, není to můj výmysl a také není jiný výraz, který by daný styl focení popisoval a kategorizoval lépe.
Lifestyle fotografie je dle wikipedie styl portrétní fotografie, který si klade za cíl zachytit a zdokumentovat události, situace či milníky běžného života uměleckým způsobem. Shrnuli to po svém – lifestyle focení představuje umění fotografovat lidi v situacích každodenního života stylem „hodným do rámečku“.

Co lifestyle fotografie není

Tady bych ráda upozornila na to, co lifestyle fotografie určitě není. Nejsou to například naaranžované fotky dětí či rodin někde v parku, v kterém se dost možná ocitli poprvé a nemají k tomuto místu žádný zvláštní vztah. Také to nejsou dokonale nasvícené a vyretušované fotky z fotoateliéru.
lifestyle fotografie 2

Proč fandím lifestyle fotografii

K fotografii mám velice osobní a osudový vztah. Oslovila mne již na střední škole díky kamarádce mé sestry (dnes už světově známé fotografky) a později mnohem fatálněji díky mému (teď už) manželovi – skvělému amatérskému fotografovi. Oslovuje a fascinuje mne pořád a nadále jako umělecké i dokumentační médium.
Typické rodinné ateliérové fotky mne ale nikdy moc nezaujaly – i když cítím, jak důležité je mít společné rodinné fotky.  Jako rodinného fotografa jsme vždy raději upřednostnili reportážního fotografa. Ptáte se proč? Protože ateliér má svoje hranice. Díky fantazii, práci se světlem a fotografovaným subjektem dokážeme v ateliéru vytvořit velice sugestivní portréty, ale mimo skutečný život a realitu, ve které se subjekt pohybuje.  Naše každodenní i příležitostní realita a prostředí, ve kterém fungujeme, prohlubuje možnosti fotografa, zachytit příběh, myšlenku, emoce, vztahy a situace – elementy, které dělají fotografii výjimečnou.
Mým cílem je nabídnout podobný přístup. Pojďme tedy společně pootevřít dveře vlastní tvořivosti a fantazii. Stačí když budete jenom sami sebou a bez obav se bavit, jak a čím se vám líbí.  Dost možná takto dohromady vytvoříme originální umělecký projekt.
lifestyle fotografie 1

Váš osobní projekt lifestyle focení

Váš projekt lifestyle focení můžeme koncipovat jako příspěvek do deníčku – svého či rodinného. Například „Milý deníčku, dnes jsme s rodinou vyrazili na návštěvu babičky, upekli jsme její oblíbený meruňkový dort a cestou jsme ještě stihli nakrmit labutě u našeho jezírka.“ Nebo jste jenom vyrazili na procházku a nakrmili pštrosy :), či vyvenčili psa. Všichni máme místa – venku nebo doma, které máme rádi a líbí se nám. Všichni vlastníme věci, které pro nás něco znamenají a máme k nim výjimečný vztah. Všichni máme záliby a koníčky, které zpestřují a obohacují náš život. Také máme kolem sebe lidi, bez kterých si náš život neumíme představit a jsou součástí našeho osobního vesmíru.  Vymyslet takový projekt můžete společně s rodinou a to do takových detailů, které se vám budou líbit.

Moje role ve vašem lifestyle projektu 

Budu pro vás stejně neviditelná jako viditelná. Režírování z mé strany bude záviset jenom a jenom na vás. Zpočátku vás budu vést více, postupně méně a méně a když se trochu víc poznáme a zábava se rozproudí, nafotíme ty nejlepší fotky do vašeho deníčku, alba, rámečků, obrazů či na plakáty.
Podívejte se, jak takové lifestyle fotografie mohou vypadat, popřemýšlejte nad svými nápady a pokud máte chuť, ozvěte se mi.
Bude mi ctí nafotit i váš osobní lifestyle projekt.
lifestyle fotografie 3
Kristína Košíková
Fotograf rodin a dětí
Tags:


Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram